Kiedy można zacząć sadzić nowe rośliny?

Kiedy można zacząć sadzić nowe rośliny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Już pod koniec lutego można rozpocząć pierwsze ogrodowe przygotowania do wiosny. Należy też sprawdzić, kiedy posadzić nowe rośliny. Poniżej przedstawiamy zasady, o których warto pamiętać.

W pierwszej kolejności powinniśmy uporządkować ogród: usunąć ewentualne śmieci i pozostałości roślin po zimie – na przykład zeszłoroczne kwiatostany wrzosów – przyciąć uszkodzone lub chore pędy. Po podstawowych porządkach planujemy nasady oraz ustalamy grządki i rabatki.

Musimy pamiętać, aby przed sadzeniem odpowiednio przygotować glebę. Zimą także występuje susza, ponieważ rośliny nie mogą pobierać wody z ziemi, która jest zamarznięta. Rośliny zawsze zielone i iglaki podlewamy, gdy gleba dobrze rozmarznie po zimie – zazwyczaj w marcu. Wtedy też grabimy rabatki i dbamy o to, aby wzbogacić i spulchnić ziemię. Jeżeli jesienią przekopaliśmy ogród, to wczesną wiosną wystarczy tylko pograbić. Następnie przystępujemy do nawożenia. Najlepszym nawozem jest naturalny kompost lub gotowe nawozy mineralne, które zawierają fosfor, azot, potas.

Przygotowanie wiosennych sadzonek

Już w styczniu możemy wysiać pierwsze roślinki. W skrzynkach siejemy nasiona pierwiosnka, ponieważ kiełkuje dopiero po przemrożeniu, oraz nasiona begonii. Skrzynki przykrywamy szkłem bądź folią i ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu na dworze. Posadzone nasiona należy często zraszać, a pojemniki wietrzyć. Do ziemi przesadzamy je dopiero w maju.

Rośliny jednoroczne rozmnażane z rozsady wysiewa się w lutym. Nasiona przysypujemy cienką warstwą ziemi, a skrzynkę zakrywamy folią i ustawiamy w mieszkaniu. W taki sposób wysiewamy na przykład szałwię, lobelię, gazanię, lwią paszczę, aster chiński, heliotrop czy petunię.

Z kolei w marcu wysiewamy rośliny rozmnażane z rozsady, na przykład aksamitki, groszek pachnący i nagietki, rośliny jednoroczne – maki, chabry czy nagietki, a także warzywa, takie jak: pomidory, bakłażany, pory oraz sałatę. Co ważne, do końca kwietnia należy uważnie śledzić pogodę, ponieważ mogą występować jeszcze przymrozki, więc aby nie stracić wysianych roślin, dobrym pomysłem będzie okrywanie ich na noc.

Przesadzanie kwiatów balkonowych

Rośliny balkonowe powinny być przechowywane w pomieszczeniach podczas zimowych miesięcy. Pod koniec lutego możemy przesadzić je do nowej ziemi, a następnie ustawić w cieplejszym pomieszczeniu. Pamiętajmy, aby od tego momentu intensywniej podlewać i nawozić rośliny.

Nowe pędy wykorzystajmy do rozmnażania – ucięte pędy powinny mieć około 10 cm długości. Sadzimy je w skrzynce do rozsady, wykorzystujemy do tego ziemię kupioną w sklepie ogrodniczym, a nie tę z ogrodu. Gotowe skrzynki z sadzonkami ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Po ukorzenieniu się roślin przesadzamy je do doniczek.

Sadzenie krzewów i drzew

Pod koniec lutego przycinamy zeszłoroczne drzewa i krzewy, stare i rozrośnięte pędy, usuwamy także uschnięte gałęzie. W marcu należy jeszcze kontynuować przycinanie, zwracając uwagę na gałązki, które krzyżują się i rosną w kierunku pnia.

Najlepszym miesiącem na sadzenie krzewów i drzew jest marzec. Wówczas możemy posadzić:

  • krzewy róż,
  • magnolie,
  • iglaki,
  • brzozy,
  • graby,
  • buki,
  • żywopłoty z roślin liściastych,
  • krzewy i drzewa owocowe.

Zdj. główne: JillWellington/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*