Kuchnia z wyspą czy bez?

Kuchnia z wyspą czy bez?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia z wyspą to rozwiązanie, które w ostatnich latach wybiera bardzo dużo osób. To świetny sposób na urządzenie dużej przestrzeni oraz połączenia kuchni z salonem. Aby jednak wyspa była wygodnym i praktycznym rozwiązaniem dobrze jest odpowiednio zaplanować wszystkie wymiary i odległości. Istnieją przypadki, w których lepiej zrezygnować z rozwiązania jakim jest wyspa.

Dlaczego tak dużo osób decyduje się na wyspę w kuchni?

Wyspa niesie ze sobą wiele zalet, z których główną jest więcej wspólnego czasu spędzanego z rodziną. Osoba, która gotuje oraz przyrządza posiłki przy wyspie ma bezpośredni kontakt z resztą domowników przebywających w salonie. Przez większość czasu jest zwrócona do nich twarzą, zamiast plecami, jak w przypadku, kiedy gotujemy przy tradycyjnym kuchennym blacie. Wyspa stwarza również idealne warunki do wspólnego gotowania oraz spędzania czasu z przyjaciółmi. Przy wyspie bardzo chętnie gromadzi się grono osób pochłoniętych rozmową oraz wspólnym biesiadowaniem. Wyspa jest także idealnym miejscem na poranne wypicie kawy, zjedzenie śniadania oraz przeczytanie gazety.

Jakie jeszcze zalety posiada kuchnia z wyspą?

Wyspa stanowi świetnie połączenie przestrzeni kuchni z salonem. Oprócz tego jest to dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów kuchennych. Dzięki temu pozostałe szafki zostają odciążone. Wyspa zapewnia większy blat roboczy oraz umożliwia jednoczesną pracę kilku osób w kuchni.

Jakie wady posiada kuchnia z wyspą?

Kuchnia, która jest oddzielona od salonu wyłącznie wyspą, jednoznacznie wiąże się z przechodzeniem do salonu wszystkich zapachów związanych z gotowaniem. Poza tym cały bałagan, jaki wiąże się z gotowaniem będzie widoczny dla osób przebywających w salonie. Nie możemy się od niego odciąć, zamykając drzwi. Poza tym musimy się liczyć z tym, że wyspa zabierze nam część przestrzeni.

Jeśli wybór pomiędzy kuchnią oddzieloną od salonu wyspą a kuchnią zamkniętą jest dla nas dość trudny, warto również rozważyć opcję montażu drzwi przesuwnych na wysokości całego wnętrza. To komfortowe rozwiązanie zapewnia nam otwartość kuchni oraz możliwość jej zamknięcia, gdy chcemy się od niej odgrodzić podczas gotowania lub gdy chwilowo chcemy ukryć bałagan oraz brudne naczynia.

Wyspa z kuchnią jest dość ciekawym rozwiązaniem, ponieważ możemy je aranżować na różne sposoby. Bardzo dużo możliwości zapewnia nam doprowadzenie do wyspy instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacyjnej. Wtedy możemy zamontować zlew oraz kuchenną płytę do gotowania. Jeśli nie możemy doprowadzić instalacji, wyspa pełni rolę dodatkowego blatu, miejsca do przechowywania rzeczy oraz stołu do spożywania posiłków. Musimy jednak pamiętać, że wyspa musi zapewnić funkcjonalność oraz sprawne poruszanie się po kuchni. Dlatego trzeba zadbać o jej odpowiednie wymiary i dopasowanie do przestrzeni. Warto skorzystać w tej sytuacji z konsultacji doświadczonego architekta. Pamiętajmy, że bardzo ważny jest również dobór materiałów, z których zostanie wykonana wyspa. Zawsze wybierajmy sprawdzonych i doświadczonych projektantów i wykonawców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*