Mocne kosiarki spalinowe – co warto wiedzieć?

Mocne kosiarki spalinowe – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy kupujemy kosiarkę spalinową, mamy świadomość, że jest to zakup na lata. Dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć, czego będziemy wymagać od tego sprzętu oraz jakie parametry powinien spełniać. Co warto wiedzieć o mocnych kosiarkach spalinowych przed ich zakupem? 

Piękny trawnik

Jeśli na swojej działce masz trawę, wiesz zapewne, że częste przycinanie to klucz do jej pięknego wyglądu, który znacznie podnosi estetykę całego ogrodu. Co więcej, koszenie sprawia, że trawa jest zdrowsza. Do jej cięcia używamy różnego sprzętu: podkaszarek, traktorków, kosiarek samojezdnych, kosiarek elektrycznych, a także spalinowych. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużą, czy małą powierzchnią koszenia – na każdej spisują się rewelacyjnie.

Kosiarka spalinowa – zalety

Podstawową zaletą kosiarek spalinowych – zwłaszcza w porównaniu z elektrycznymi – jest ich sposób zasilania. Elektryczne modele potrzebują źródła prądu na działce w pobliżu trawnika, a także długiego przewodu. Co więcej, w trakcie koszenia musimy uważać na przewód zasilający, by nie został przecięty, co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla osoby koszącej. Kosiarki spalinowe są bezprzewodowe. Możemy z nich korzystać nawet w odległych częściach ogrodu lub na działkach bez przyłącza prądu. Zasilane na paliwo modele zapewniają wygodę pracy, a koszenie nimi nie jest aż tak męczące. Często można również dostać kosiarki z napędem, dzięki któremu ścinanie trawnika zamienia się wręcz w przyjemność. Jest to opcja szczególnie zalecana zwłaszcza przy dużych ogrodach z nierównościami, która usprawnia i skraca pracę. Co więcej, modele spalinowe znacznie lepiej radzą sobie z przerośniętą trawą, więc jeśli nie masz czasu na regularne, cotygodniowe koszenie i zdarza Ci się opuścić cykl – to „spalinówka” jest zdecydowanie dla Ciebie!

Kosiarki spalinowe, oprócz cech wymienionych wyżej, charakteryzują się wysoką wydajnością pracy, niskim zużyciem paliwa oraz stosunkowo dużą szerokością koszenia. Jednak zastanawiając się nad jej kupnem, warto znać również ich wady, a należą do nich: znacznie wyższa cena niż modeli elektrycznych, rozmiar – kosiarki spalinowe są znacznie większe i przez to cięższe, co może wpłynąć na komfort pracy, a także okazać się problematyczne w przypadku ich przechowywania. To też sprzęt, który wymaga od nas specjalnej konserwacji i uwagi. Konieczna jest w nich co jakiś czas wymiana oleju czy kontrola cylindra. Jeśli sprzęt się zepsuje, jego naprawa jest również zwykle droższa, ponieważ silniki spalinowe mają znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcję niż te z modeli elektrycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę spalinową?

Wybór urządzenia musisz uzależnić od swoich potrzeb. Kosiarki spalinowe różnią się od siebie mocą, wielkością, wagą i szerokością koszenia. Jeśli jesteś posiadaczem małego trawnika, nie musisz inwestować w dużą i mocną kosiarkę, bo z pewnością nie wykorzystasz jej potencjału. Warto również dopasować wielkość modelu do aranżacji trawnika, jeśli znajduje się na nim dużo klombów, drzew i pojedynczych elementów, dokładne skoszenie powierzchni wokół nich dużym sprzętem okaże się nieefektywne i męczące.

Zdjęcie główne: Daniel Watson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*