Jakie są prawne wymogi odnośnie do zakładania przydomowej oczyszczalni ścieków? Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na takie przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Z jakimi obostrzeniami powinni się liczyć? Czy potrzebują w związku z tym pozwolenia na budowę?
>> Zobacz też: Materiał i pojemność pojemnika na szambo – jak dobrać odpowiedni?
Czy pozwolenie zawsze jest potrzebne w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Pozwolenia nie trzeba uzyskiwać w przypadku budowy oczyszczalni o wydajności do 7,5 m3 na dobę. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie, które dostarcza się do starostwa. Przystąpić do prac możemy wówczas, gdy w ciągu 21 dni urząd nie wyraził wobec naszych planów sprzeciwu – uznaje się wówczas zasadę tzw. milczącej zgody. W takim przypadku na doprowadzenie inwestycji do skutku mamy 3 lata.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Przede wszystkim przydomowych oczyszczalni ścieków niekiedy nie można wybudować. Dzieje się tak wtedy, gdy dany teren jest skanalizowany. Dodatkowo możliwość budowy zależy od tego, co zostało zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.