Przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy trzeba mieć pozwolenie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy trzeba mieć pozwolenie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są prawne wymogi odnośnie do zakładania przydomowej oczyszczalni ścieków? Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na takie przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Z jakimi obostrzeniami powinni się liczyć? Czy potrzebują w związku z tym pozwolenia na budowę?

>> Zobacz też: Materiał i pojemność pojemnika na szambo – jak dobrać odpowiedni?

Przydomowa oczyszczalnia a pozwolenie

Czy pozwolenie zawsze jest potrzebne w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Pozwolenia nie trzeba uzyskiwać w przypadku budowy oczyszczalni o wydajności do 7,5 m3 na dobę. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie, które dostarcza się do starostwa. Przystąpić do prac możemy wówczas, gdy w ciągu 21 dni urząd nie wyraził wobec naszych planów sprzeciwu – uznaje się wówczas zasadę tzw. milczącej zgody. W takim przypadku na doprowadzenie inwestycji do skutku mamy 3 lata.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez D. (@warminskie_siedlisko)

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim przydomowych oczyszczalni ścieków niekiedy nie można wybudować. Dzieje się tak wtedy, gdy dany teren jest skanalizowany. Dodatkowo możliwość budowy zależy od tego, co zostało zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*