Włochy to kraj, który wciąż przyciąga swoim klimatem, kuchnią i zabytkami. To miejsce, skąd pochodzi wielu artystów i projektantów. Trudno więc nie zgodzić się z tym, że Włochy inspirują ludzi z całego świata i nadal wyznaczający trendy. Również w aranżacji wnętrz. Coraz większą popularnością cieszy się między innymi włoski styl w łazience, choć jego opis może przysporzyć pewnych problemów. Jest to bowiem styl bardzo różnorodny, w którym coś dla siebie odnajdą zarówno osoby ceniące minimalistyczne rozwiązania, jak i te, którym bliższy jest element przepychu.
Mimo wszystko można wskazać na pewne konkretne cechy stylu włoskiego. Stylowa włoska łazienka jest przede wszystkim elegancka i wyszukana, jednak równocześnie funkcjonalna. Niekiedy nawiązuje do znanych włoskich stylów architektonicznych ze szczególnym poszanowaniem dla klasycznych form. Kolorystyka, która powinna tu dominować utrzymana jest w tzw. kolorach ziemi, czyli beżu, bieli, szarości, brązu i czerni, które w bardzo swobodny sposób można ze sobą łączyć, nie obawiając się, że coś nie będzie współgrało. W niewielkich łazienkach świetnie sprawdzą się przede wszystkim jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń i nie przytłaczają. Dodać można akcenty w postaci elementów w ciemniejszych kolorach. Większe przestrzenie dają szansę na urządzenie ich w całości w ciemniejszych barwach. Podana kolorystyka dotyczy nie tylko ścian, ale również mebli i ceramiki.
Styl włoski w łazience kojarzony jest z marmurem, naturalnym kamieniem lub ich imitacji oraz glazurą w kolorze beżu. Nie poleca się tutaj matowych powierzchni. Zdecydowanie lepiej postawić na to, co połyskujące. Mile widziane będą również mozaikowe dekoracje, wyróżniające się na tle większych powierzchni kafli.
Co zaś tyczy się mebli znajdujących się w łazience, to włoski klimat uzyskać można dzięki umeblowaniu stylizowanemu i nawiązującemu do wspomnianych już stylów z dawnych epok. Chociaż proste, bardziej kanciaste kształty są także mile widziane, szczególnie jeśli zestawione zostaną z bardziej wyszukanymi elementami. Suszarka lub pralka może psuć aurę elegancji, dlatego dobrze, jeśli pojawią się meble umożliwiające ich schowanie lub zamaskowanie.
Nie należy zapominać o dobraniu do pomieszczenia odpowiednich dodatków. Armatura o bardziej designerskim kształcie i ciekawych zdobieniach pełni nie tylko rolę niezbędnego wyposażenia, ale też intrygującego elementu dekoracyjnego. Świetnie wpasują się w to baterie łazienkowe w kolorze złota albo mosiądzu. Ceramika powinna być biała, nowoczesna, również o asymetrycznych kształtach i delikatnych zdobieniach. Jako elementy dekoracyjnej w łazience we włoskim stylu zastosować można kasetonowe sufity, kryształowe żyrandole, lustra w złotych ramach oraz świeczki. Wszystko to pojawić się może w aranżacji, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu dobrego smaku i dobrym zakomponowaniu wszystkiego, by uniknąć pretensjonalnego kiczu. Odpowiednie kwiaty, przede wszystkim te lubiące wilgotny klimat, jaki panuje w łazience, również stanowią odpowiedni dodatek. Nierzadko łazienki we włoskim stylu bardziej kojarzą się z salonami kąpielowymi, gdzie nie tylko chodzi o codzienna rutynę higieniczną, ale również wypoczynek, dlatego ciekawym pomysłem jest wstawienie do łazienki – jeśli oczywiście pozwalają na to jej rozmiary – foteli bądź krzeseł.
Niezwykle istotna w aranżacji łazienki we włoskim stylu jest wanna. Jeśli mówimy, że łazienka bardziej przypomina kąpielowy salon i kojarzymy to miejsce z relaksem po ciężkim dniu, na myśl od razu przychodzi wanna, w której można się swobodnie położyć i odprężyć. Do tak projektowanych łazienek pasują przede wszystkim wanny wolnostojące i przypominające starodawne naczynia do kąpieli. Baterie mocowane mogą być w przypadku wanien tego typu do podłogi lub ściany.
Wanny wykonane mogą być w różnych kolorach i kształtach. Dominuje kolor biały, jasnoszary lub szary, chociaż zdarzają się również inne propozycje kolorystyczne, od kremowych po ciemne. Można też szukać wanny wykonanej z materiału przypominającego marmur lub kamień.
W ofercie producentów znajdują się wanny o kształtach zbliżonym do tych, jakie najczęściej znamy i spotykamy w wielu mieszkaniach i domach, jednak w wersji wolnostojącej, na nóżkach. Niekiedy do takich staroświeckich wzorów dodaje się jakiś element dodatkowy, bardziej nowoczesny i wyróżniający na tle innych. Wanna może być wewnątrz biała i całkiem zwyczajna, jednak na zewnątrz pokryta jest ciemniejszym wykończeniem ze stali.
Niektóre wanny inspirowane są formami drewnianych naczyń służących do kąpieli w Japonii. Są one znacznie głębsze, ale równocześnie mniejsze, przez co dobrze wpasowują się do mniejszych łazienek. Wybrać można też minimalistyczne opcje o większych gabarytach przeznaczone dla osób, które mają dużą łazienkę i poszukują czegoś bardziej wygodnego. Spotyka się również wanny o okrągłym i płaskim dnie lub posiadające bardziej organiczne kształty, np. wzorowane na muszlach.